Zbliża się upragniony urlop i przygotowujesz się do wyjazdu? Pamiętaj, że złodzieje również mogą mieć plan na czas Twojej nieobecności. Dlatego przed wyruszeniem w podróż warto podjąć kilka prostych, ale skutecznych kroków, aby zminimalizować ryzyko włamania. Sprawdź nasze porady i uniknij nieprzyjemnej niespodzianki po powrocie z wakacji.
Nie pokazuj, że nikogo nie ma w domu
Złodzieje bacznie obserwują wybrane okolice i jako swoje cele wybierają te nieruchomości, co do których mają pewność, że nikt w nich nie przebywa. W związku z tym jednym z kluczowych czynników, które mogą odstraszyć włamywaczy, jest sprawienie wrażenia, że dom jest zamieszkiwany albo przynajmniej regularnie odwiedzany – nawet gdy faktycznie nie ma w nim nikogo. Istnieje kilka sposobów na to, by takie wrażenie wywołać.
Na przykład:
- Możesz ustawić timery włączania i wyłączania świateł o określonych porach doby.
- Poproś zaufanych sąsiadów lub bliskie osoby o odwiedzanie Twojego domu i opróżnianie skrzynki pocztowej, a także usuwanie ulotek spod drzwi. Warto, by podczas wizyt w Twoim domu sąsiedzi czy inne osoby włączyli też światło w różnych pomieszczeniach, zmienili układ rolet, zasłon czy żaluzji, a także włączyli na jakiś czas telewizor, radio czy muzykę.
- Uczul sąsiadów, by obserwowali Twój dom i by niezwłocznie poinformowali Cię, jeśli tylko zauważą coś niepokojącego.
Ważne! Jak złodzieje sprawdzają, czy dom stoi pusty? Zwróć uwagę na te znaki
Złodzieje mogą zostawiać małe, niepozorne znaki, dzięki którym rozpoznają, czy w domu ktoś przebywa. Są nimi np.:
- oznaczenia kredą na posadzce przed drzwiami;
- drobne przedmioty ustawione przy wejściu, oparte o drzwi czy włożone w zamki (np. wykałaczki lub zapałki położone na progu, taśma przyklejona do futryny czy pozostawione monety, a nawet śmieci);
- fałszywe naklejki udające autoryzowane serwisy (np. hydrauliczne, elektryczne) lub inne nieprawdziwe zawiadomienia.
Wszystko to ma na celu sprawdzić, czy takie znaki zostaną usunięte, a celowo wyrządzone, drobne szkody naprawione. Jeśli nie, będzie to dla złodziei jasnym sygnałem, że w domu nikt nie przebywa.
Zabezpiecz drzwi i okna
Zanim wyjedziesz, upewnij się, że wszystkie drzwi – także drzwi między garażem czy komórką a częścią mieszkalną – są solidnie zamknięte. Zamknij okna i uczul sąsiadów, by pamiętali o ich ponownym zamknięciu, jeśli w trakcie wizyt będą je otwierać.
Wnętrza domu będą najlepiej chronione przez okna i drzwi antywłamaniowe, z antywyważeniowymi zabezpieczeniami.
Warto wiedzieć! Otwarta przestrzeń i duże przeszklenia a bezpieczeństwo
Gęste żywopłoty wokół domu mogą zwiększać na co dzień poczucie prywatności. Zdarzają się jednak sytuacje, że bujna roślinność, która okala dom ze wszystkich stron, pomaga włamywaczom swobodniej poruszać się po posesji i – gdy kogoś zauważą – skutecznie się ukryć. Z kolei jeśli przestrzeń jest otwarta, a dom ma dużo przeszkleń, może być to dla złodziei utrudnieniem. W obawie, że zostaną złapani, mogą zrezygnować z rabunku. Jeśli chcesz zobaczyć, jak może wyglądać dom z dużymi przeszkleniami, zobacz nasze domy pokazowe.
Jeśli masz taką możliwość, zamontuj system alarmowy
Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zainwestuj w zabezpieczenia, takie jak kamery monitoringu, czujniki ruchu czy systemy alarmowe. Dzięki nim będziesz mieć możliwość śledzenia sytuacji wokół domu z dowolnego miejsca na świecie za pomocą smartfona. W razie podejrzanego zachowania alarm automatycznie poinformuje odpowiednie służby lub Ciebie, zapewniając szybką reakcję w przypadku zagrożenia.
Więcej o zabezpieczeniach domu przeczytasz tutaj: Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą? Dobre praktyki i zabezpieczenia.
Nie wyłączaj oświetlenia zewnętrznego
Jasne oświetlenie wokół domu – np. lampy solarne – może skutecznie zniechęcić włamywaczy. Zainstaluj też czujniki, które włączą światło się w przypadku wykrycia ruchu wokół domu, lub skorzystaj ze wspomnianych już timerów, które będą włączać światła w różnych pomieszczeniach o różnych porach.
Zachowaj ostrożność w mediach społecznościowych
Unikaj publikowania informacji o planowanych podróżach i długotrwałych nieobecnościach, które mogą być wykorzystane przez potencjalnych włamywaczy – zwłaszcza jeśli masz otwarty profil na Facebooku czy Instagramie. To proste, ale skuteczne działanie, które może uchronić Twój dom przed niepożądanymi gośćmi.
Zabezpiecz cenne przedmioty
Na wypadek, gdyby złodzieje jednak dostali się do Twojego domu, przed wyjazdem schowaj wartościowe rzeczy, takie jak biżuteria, dokumenty czy mniejsza elektronika w sejfie lub w ukrytym, trudnodostępnym miejscu. Możesz także rozważyć przechowanie cennych przedmiotów u rodziny lub w skrytce bankowej na czas Twojej nieobecności.
Zadbanie o bezpieczeństwo domu podczas urlopu nie musi być skomplikowane ani kosztowne. Wystarczy podjąć kilka prostych środków ostrożności, aby zminimalizować ryzyko włamania i cieszyć się spokojnym wypoczynkiem.