Szukasz miejsca, do którego będziesz mógł uciec przed zgiełkiem miasta? Potrzebujesz przestrzeni rekreacyjnej, w której będziesz mógł wypocząć, cieszyć się bliskością przyrody, towarzystwem rodziny i przyjaciół? Domek letniskowy to rozwiązanie stworzone właśnie dla Ciebie! Zanim rozpoczniesz przygotowania do ucieczki z miasta, zastanów się jednak nad kilkoma kwestiami. Przede wszystkim – jaki rodzaj domku chciałbyś postawić na swojej działce? Drewniany czy murowany? Poznaj zalety i wady obydwu rozwiązań i wybierz to, które najlepiej wpisze się w Twoje oczekiwania.
Domek letniskowy drewniany i murowany – podstawowe różnice
Podstawową różnicą pomiędzy dwoma rodzajami domków letniskowych, omawianych w naszym artykule, jest oczywiście materiał wykonania.
Murowane budynki rekreacyjne mogą zostać wzniesione przy użyciu rozmaitych materiałów budowlanych, łączonych ze sobą zaprawą cementową – cegieł, pustaków ceramicznych, bloczków betonu komórkowego i innych. Wygląd murowanych domków – chociaż może mieć swoich amatorów – zwykle nieco odbiega od wyobrażeń o przytulnym, sprzyjającym relaksowi miejscu. Beton oraz pozostałe materiały, jakie wykorzystuje się do budowy, przywodzą na myśl miasto, gęstą zabudowę, zgiełk. Czyli dokładnie to, od czego chciałbyś uciec.
Drewniane domki letniskowe wykonywane są w dwóch podstawowych technikach – szkieletowej oraz z wykorzystaniem bali. Największą popularnością cieszą się oczywiście domki drewniane szkieletowe (nazywane również domkami kanadyjskimi). Konstrukcje drewniane -w przeciwieństwie do murowanych – kojarzą się z intymnością, prywatnością, naturą, odpoczynkiem. To pierwszy z powodów, dla którego zdecydowana większość domków letniskowych budowana jest z drewna. Chcesz poznać inne? Czytaj dalej!
Wytrzymałość domku letniskowego
Większość czytelników zgodzi się co do tego, że drewniany domek jest przytulniejszy i zdecydowanie bardziej zachęca do wypoczynku. Kiedy przechodzimy jednak do kwestii wytrzymałości konstrukcji drewnianej i murowej, wiele osób intuicyjnie skłania się ku drugiej opcji. Czy słusznie? Niekoniecznie!
Najnowocześniejsza technologia i najwyższa jakość materiałów – jaką oferujemy w Nardos House – sprawiają, że współczesne domki drewniane nie odbiegają w kwestii wytrzymałości od swoich murowanych odpowiedników. Szkieletowe domki letniskowe charakteryzują się imponującą żywotnością, służąc wielu pokoleniom.
Co więcej, odpowiednia obróbka materiałów, z jakich korzystamy, a także najlepszej jakości izolacja termiczna sprawiają, że nasze domy zachowują wysoką odporność na czynniki pogodowe – niestraszne im wichury, ulewy czy burze. W obliczu różnorodnych zagrożeń domki letniskowe drewniane są tak samo bezpieczne, jak domki z cegieł czy pustaków.
Domek letniskowy – nie tylko na lato?
Wiele osób, które stają przed wyborem rodzaju domku letniskowego, bierze pod uwagę temperaturę, jaka będzie panowała w jego wnętrzu. Czy w chłodniejszy wieczór w środku nie będzie zimno? Czy w domku będzie można spędzić również zimowy lub jesienny weekend?
Domki letniskowe – jak sama nazwa wskazuje – wykorzystywane są przede wszystkim podczas cieplejszych miesięcy wiosennych, letnich i jesiennych. Jeżeli chciałbyś jednak korzystać ze swojego domku również wtedy, gdy temperatura na zewnątrz nie rozpieszcza, powinieneś zdecydować się na zainstalowanie ogrzewania – bez względu na to, czy zdecydujesz się na konstrukcje drewnianą czy murowaną.
Co warto mieć na uwadze? W domkach drewnianych szkieletowych panuje inny mikroklimat niż w murowanych. Przede wszystkim, nie występuje w nich zjawisko bezwładności cieplnej – dzięki temu temperatura, może szybko się zmienić. Jeżeli uruchomisz ogrzewanie po przyjeździe do domku, bardzo szybko ocieplisz wnętrze. W domkach murowanych sprawa wygląda nieco inaczej – co prawda, mogą one utrzymywać ciepło nieco dłużej, jednak ogrzanie ich jest zdecydowanie trudniejsze i zabiera dużo więcej czasu. Jeżeli przyjedziesz do domku na zimowy weekend, bardzo prawdopodobne, że pierwszego dnia – kiedy uruchomisz ogrzewanie – mocno zmarzniesz.
Domek letniskowy drewniany czy murowany – cena
A co z kosztami budowy domu letniskowego? W tej kwestii szala ponownie przechyla się na korzyść drewnianego domku szkieletowego. Nie dość, że jego budowa trwa zdecydowanie krócej (przez co pochłania mniej środków), jest też zdecydowanie mniej skomplikowana.
Co więcej, koszty materiałów wykorzystywanych do budowy drewnianego domku letniskowego, są istotnie niższe.
Drewniany domek letniskowy, do którego można uciec przed głośnym, zanieczyszczonym i pędzącym miastem, to marzenie warte realizacji. Jesteś gotowy, aby zacząć? Skontaktuj się z nami i opowiedz o swoich planach! Specjalnie dla Ciebie stworzymy idealny, letniskowy drewniany domek szkieletowy, do którego będziesz zawsze wracać z przyjemnością.