Wokół domów szkieletowych wyrosło sporo legend, a z ust do ust przekazywane są różne informacje – bliższe i dalsze od prawdy. „Domy szkieletowe nadają się tylko zabudowę letniskową”, „domy z drewna są nieszczelne”, „nie ma wielu projektów domów szkieletowych”, „dom szkieletowy nie może być energooszczędny” – sprawdź, czy te twierdzenia znajdują pokrycie w rzeczywistości.
Dom szkieletowy jest nietrwały – MIT
To jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów na temat domów szkieletowych. Musisz jednak wiedzieć, że nowoczesne domy szkieletowe pod względem trwałości wcale nie muszą ustępować miejsca domom murowanym. Dostępność wysokiej jakości materiałów oraz innowacyjna technologia pozwalają zbudować długowieczny dom. Już dzisiaj w Stanach Zjednoczonych czy Skandynawii można znaleźć drewniane domy, które mają nawet 100 lat.
Dom szkieletowy powstaje szybko, a jego budowa może trwać zimą – FAKT
Dom szkieletowy powstaje w znacznej większości w tzw. technologii suchej. Najczęściej jedynymi pracami „mokrymi” są te związane z wylewaniem fundamentów. Same fundamenty również powstają szybciej niż w przypadku domów murowanych, a do tego są lżejsze i wymagają mniejszych nakładów materiałów (co za tym idzie – także mniejszych finansów). Wszystko dlatego, że domy szkieletowe są po prostu lekkie.
Jak powstają domy szkieletowe? Jest on składany na placu budowy z gotowych elementów, które powstały wcześniej w halach produkcyjnych. Ściany, podłogi czy stropy łączy się ze sobą przy pomocy zaawansowanych technologicznie spoiw. W związku z tym budowa domu szkieletowego może trwać nawet zimą (jeśli fundamenty były wylane wcześniej).
Domy szkieletowe są nieszczelne – MIT
Ściany, okna i stropy w domach szkieletowych są izolowane szczelnie materiałami piankowymi, polimerowymi czy silikonowymi, które są paro- i wiatroizolacyjne. Jeśli więc dom stawia wykonawca, który zna się na rzeczy, wnętrza będą dobrze chronione przed wiatrem, a do tego nie będą powodować strat ciepła. Co więcej, domy szkieletowe mogą być energooszczędne, a nawet pasywne.
Nie jest łatwo znaleźć dobrego wykonawcę – FAKT
Technologia, wykorzystywana do budowy domów szkieletowych nie jest w Polsce dobrze znana. Poza tym, aby postawić dom szkieletowy, który przetrwa długie lata, będzie energooszczędny i funkcjonalny, konieczna jest duża widza techniczna i doświadczenie w stawianiu konstrukcji z drewna. Jeśli chcesz zamieszkać w drewnianym domu, postaw na wykonawcę, który specjalizuje się właśnie w tego typu budownictwie – dzięki temu będziesz mieć pewność, że jego działania są skierowane na konkretną technologię i że nie jest to firma, która tylko wykorzystuje koniunkturę na domy szkieletowe.
Wybór projektów domów szkieletowych jest bardzo ograniczony – MIT
Szkieletowe domy z drewna mogą być duże lub małe, o zwartej bryle i prostej konstrukcji lub nieco bardziej „fantazyjnej”. Mogą być parterowe, mieć użytkowe poddasze lub być piętrowe. Mogą mieć kominek, kuchnię otwartą na pokój dzienny lub przeciwnie – zamkniętą kuchnię i jadalnię. W domach szkieletowych możesz zagospodarować kilka sypialni, pomieszczenia gospodarcze i domowe biuro. Możesz też zaaranżować duży, kryty taras oraz powiększyć powierzchnię domu o garaż. Aby cieszyć się rozwiązaniami, o jakich marzysz, zatrudnij do współpracy doświadczonego wykonawcę, który specjalizuje się w stawianiu domów szkieletowych.
Zobacz naszą ofertę domy drewniane szkieletowe