Jaki fundament pod drewniany dom szkieletowy?
Domy szkieletowe, chociaż pod wieloma względami różnią się od tradycyjnych budowli, potrzebują solidnej podstawy – tak jak każdy inny budynek, który ma być bezpieczny i wytrzymały. Fundamenty, na których stawiany jest drewniany dom szkieletowy, mogą być jednak nieco inne od tych, które wykorzystuje się pod budynkami murowanymi. Jak wybrać odpowiedni fundament pod dom szkieletowy? Czym różnią się poszczególne opcje? Sprawdzamy!
Jak wybrać fundament pod dom szkieletowy?
Fundament to element konstrukcyjny, którego funkcją jest równomierne przenoszenie na grunt obciążeń, jakie przekazywane są przez budowlę.
Aby zrozumieć znaczenie fundamentu dla trwałości i stabilności budynku, wyobraźmy sobie dom, który wzniesiono bezpośrednio na gruncie. Taki budynek – na skutek przekazywanych obciążeń – powoduje odkształcanie gruntu, na którym stoi. Dom zapada się w ziemię w miejscach, w których obciążenia są największe. Traci stabilność, jaką zapewniała równa podstawa. Elementy konstrukcyjne, które mają kontakt z gruntem, poddawane są działaniu wilgoci – pojawiają się pleśnie i grzyby.
Mając na uwadze powyższy przykład, łatwo zrozumieć, dlaczego każdy dom całoroczny musi zostać wzniesiony na odpowiednim fundamencie. Przy drewnianym budynku szkieletowym, który jest znacznie lżejszy od murowanych, możliwości wykonania posadowienia jest nieco więcej. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy od cech geotechnicznych terenu oraz właściwości samego domu. Pod uwagę należy wziąć:
- Nośność oraz jakość gruntu w miejscu, w którym ma stanąć dom. Im bardziej wilgotne jest podłoże, tym grubszy fundament należy wykonać.
- Spadek terenu – im większe jest nachylenie skarpy, na której stanie dom, tym głębiej będzie wykonane posadowienie.
- Masa budynku i zakładane obciążenie – im są one wyższe, tym bardziej należy wzmocnić fundamenty (np. poprzez zbrojenie lub poszerzenie fundamentów).
- Piwnica – wykonanie piwnicy pod domem szkieletowym wymaga wykonania odpowiedniego typu fundamentu.
Płyta fundamentowa pod dom szkieletowy
Płyta fundamentowa to alternatywa dla klasycznych rodzajów posadowienia, często wykorzystywana przy budowie lekkich budowli – takich jak drewniane domy szkieletowe – a także tam, gdzie właściwości gruntu uniemożliwiają zastosowanie innych rozwiązań.
W przeciwieństwie do ław fundamentowych, które wykonuje się wzdłuż obrysu budynku, płyta oddziela od gruntu całą powierzchnię domu. Jest to zbrojona metalowymi prętami płyta betonowa, wylewana bezpośrednio na budowie na kształt wyznaczony przez szalunki.
Zalety płyty fundamentowej pod domem szkieletowym:
- Niska cena w porównaniu z innymi rozwiązaniami.
- Możliwość szybkiego wykonania dzięki ograniczeniu konieczności głębokich prac ziemnych.
- Możliwość zastosowania na gruntach o niskich parametrach nośnych, grząskich, nasypowych, z wysokim poziomem wody.
Wady płyty fundamentowej pod domem szkieletowym:
- Brak możliwości zastosowania na terenie pochyłym.
- Brak możliwości wykonania piwnicy.
- Konieczność zaplanowania przyłączy instalacyjnych na etapie projektowania płyty fundamentowej i ograniczenie możliwości zmian w wykonanej instalacji.
Fundament słupowy (punktowy) – zalety i wady
Fundament punktowy wykorzystuje się stosunkowo rzadko – jedynie do lekkich domów, które wznoszone są na bardzo niestabilnych gruntach.
Słupy betonowe wylewane są w głębokich odwiertach i zbrojone odpowiednimi prętami metalowymi. Słupy wypuszczane są ponad poziom gruntu, gdzie umieszcza się belki podwalinowe, na których osadzona jest konstrukcja.
Zalety fundamentu punktowego pod domek szkieletowy:
- Możliwość wykonania na gruncie o niskich parametrach nośnych.
Wady fundamentu punktowego pod domek szkieletowy:
- Możliwość wykorzystania jedynie pod budynkiem o niewielkiej masie i obciążeniach.
Ławy fundamentowe pod dom drewniany
Ławy fundamentowe to tradycyjne rozwiązanie wykorzystywane w sadowieniu budynków. Gwarantuje wysoką wytrzymałość i doskonałą stabilność budowli, jednak wymaga odpowiednich warunków.
Zalety ław fundamentowych pod dom szkieletowy:
- Bardzo wysoka odporność na obciążenia i wilgoć.
- Możliwość wykonania podpiwniczenia, również po zakończeniu prac budowlanych.
Wady ław fundamentowych pod dom szkieletowy:
- Wysoka cena w porównaniu z płytami fundamentowymi.
- Długi czas wykonania.
- Możliwość wykonania jedynie na gruncie o dobrej nośności.
Chcesz wiedzieć więcej o budowie domu szkieletowego? Odwiedź nasz blog lub skontaktuj się z nami – z chęcią odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.