Projektowanie domu drewnianego
Jedną z największych obaw przyszłych inwestorów, związanych z budową szkieletowego domu z drewna jest ograniczony wybór projektów. Pokutuje przekonanie, że w domach szkieletowych nie można wykorzystać takich rozwiązań, jak w domach drewnianych. Na szczęście obawy te nie znajdują pokrycia w rzeczywistości. Można bowiem postawić dom z drewna na podstawie projektu przygotowanego dla domu murowanego. Sprawdź jak to możliwe.
Jakie są obawy przyszłych inwestorów i czy należy je podzielać?
Drewniane domy szkieletowe są nadal mniej popularne od domów murowanych. Inwestorzy obawiają się tego, że taka budowla będzie nietrwała, nie zapewni wystarczającej izolacyjności termicznej czy akustycznej, a mieszkanie w niej będzie niekomfortowe m.in. przez konieczność wykonywania częstych renowacji. Wszystkie te mity można jednak bardzo szybko rozwiać, ponieważ:
- Nowoczesne domy szkieletowe nie muszą ustępować miejsca domom murowanym pod względem trwałości czy jakości. Na rynku budowlanym dostępne są bowiem takie rozwiązania i materiały, dzięki którym domy z drewna mogą być równie trwałe, co ich murowani kuzyni. Jako argument „za” niech posłużą 100-letnie domy w Stanach Zjednoczonych czy Skandynawii.
- Przegrody czy okna w domach szkieletowych, zbudowanych z nowoczesnych materiałów i przez wykwalifikowane firmy są izolowane w taki sposób, by zminimalizować straty ciepła zimą i nie dopuścić do intensywnego nagrzewania się wnętrz latem. Do uszczelniania ścian czy stropów wykorzystuje się materiały polimerowe, silikonowe czy piankowe, które zapewniają wiatro- i paroizolację. Warto wiedzieć, że drewniane domy szkieletowe mogą być energooszczędne lub nawet pasywne.
- Domów drewnianych nie trzeba remontować częściej niż domów murowanych. To, że konstrukcja powstaje szybko i jest stworzona z drewna, nie oznacza, że trzeba będzie regularnie ją konserwować czy odrestaurowywać. Do budowy domów drewnianych wykorzystuje się bowiem zaimpregnowane, odpowiednio wysuszone drewno, a także materiały budowlane odporne na działanie czynników atmosferyczne, wody czy insektów.
Co z projektem domu drewnianego – czy wybór naprawdę jest ograniczony?
Domy drewniane są w Polsce mniej popularne niż domy murowane. Z tego powodu dostępność gotowych projektów, stworzonych z myślą o domach szkieletowych jest mniejsza. Jeśli szukać wyłącznie takich projektów, można wysnuć przekonanie, że inwestorzy mają ograniczone możliwości w zakresie dopasowania projektu do swoich wyobrażeń. Należy jednak wiedzieć, że drewniany dom szkieletowy może powstać według projektu stworzonego dla domu murowanego. W związku z tym możliwości są niemal identyczne, co w przypadku domów murowanych, z tą różnicą, że dom drewniany może powstać nawet w 3 miesiące, a budowa domu murowanego trwa nawet kilka razy dłużej.
Domy drewniane mogą mieć minimalistyczną, prostą konstrukcję lub postać złożonej bryły – z lukarnami, wykuszami i uskokami. Możesz zdecydować się na nowoczesne wzornictwo i nietuzinkowy rozkład pomieszczeń albo postawić na niewielki, przytulny dom na planie prostokąta czy też na tzw. nowoczesną stodołę z przeszkloną ścianą. Do wyboru masz projekty z garażami lub bez garaży, a także domy z piwnicami i strychami lub budowle jednokondygnacyjne bez podpiwniczenia. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i możliwości.
Jeśli chcesz zdecydować się na budowę domu szkieletowego, postaw na współpracę z wykonawcą, który specjalizuje się w tego typu technologiach. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój dom będzie trwały i bezpieczny, a projekt będzie dopasowany do Twoich potrzeb.