Zrównoważony dom to taki, który może niekoniecznie jest w 100% pasywny i samowystarczalny, ale zdecydowanie stawia na rozwiązania ekologiczne. Technologie i materiały wykorzystane do budowy domu zrównoważonego są znacznie bardziej przyjazne środowisku niż rozwiązania stosowane w budownictwie tradycyjnym. Mowa np. o wykorzystaniu drewna jako głównego surowca do budowy domu, a także o fotowoltaice czy biologicznej oczyszczalni ścieków. Sprawdź, z jakich rozwiązań możesz skorzystać, by zamieszkać w zrównoważonym domu.
Przyjazny dla środowiska dom z drewna
Drewniane domy szkieletowe zyskują w Polsce coraz większą popularność – powstają szybko, dają duże możliwości aranżacyjne, a do tego do ich budowy wykorzystuje się przede wszystkim jeden z najbardziej ekologicznych surowców. Poza tym panuje w nich sprzyjający mikroklimat, a dzięki nowoczesnym technologiom domy drewniane są trwałe, solidne i zdecydowanie mogą być energooszczędne.
Drewniane domy szkieletowe składa się na placu budowy z prefabrykowanych elementów (które powstają w halach produkcyjnych). Są lekkie, dlatego ich fundamenty również mogą być lżejsze, a co za tym idzie – pochłaniają mniej materiałów budowlanych i mniej kosztów. W drewnianych domach szkieletowych możesz wykorzystać takie same zrównoważone rozwiązania, które stosuje się w domach murowanych.
Jeśli interesuje Cię budownictwo szkieletowe, więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszym blogu, np. w tych wpisach:
Ogrzewanie w zrównoważonym domu
Jednym z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania jest obecnie pompa ciepła. Jest to rozwiązanie, które zapewnia niski pobór energii elektrycznej (nawet około 60% mniej niż piece elektryczne), działa bezobsługowo, jest bezpieczne (nie niesie ryzyka zaczadzenia czy wybuchu) i nie emituje spalin. Nie jest jednak rozwiązaniem wolnym od wad. Tym, co odstrasza część inwestorów, jest wysoka cena. Koszt pompy to średnio około 30 tys. zł za pompę powietrzną i nawet 60-80 tys. za pompę gruntową. Co prawda oszczędności poniesione w przyszłości mogą zrekompensować taki wydatek, jednak jednorazowy koszt montażu może znacznie nadszarpnąć budżet przeznaczony na budowę. Poza tym pompy mogą zajmować sporo miejsca, co sprawia, że to rozwiązanie nie będzie najlepsze dla właścicieli niewielkich lub zalesionych działek. Na koniec warto wspomnieć też o skomplikowanej budowie pompy i możliwości pojawiania się awarii sprężarek w pompach niższej i średniej klasy.
Innym rozwiązaniem, z którego możesz skorzystać, jest np. ogrzewanie gazowe. Gaz ziemny jest stosunkowo tani, może być spalany efektywnie w nowoczesnych kotłach gazowych, a system grzewczy może być niemal bezobsługowy.
Gaz nie jest jednak najtańszym paliwem – tańsze są np. drewno i węgiel, choć tych dwóch surowców zdecydowanie nie można nazwać czystymi czy bezobsługowymi (a zwłaszcza w przypadku węgla – ekologicznymi). Koszt podłączenia gazociągu może być wysoki, choć ceny są zwykle niższe niż koszty montaży pompy ciepła. Tanie nie są też nowoczesne kotły gazowe, ale to samo można powiedzieć o innych, nowoczesnych źródłach ciepła.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Biologiczna oczyszczalnia ścieków to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań, jakie można wykorzystywać w gospodarstwach domowych. Czystą wodę z oczyszczalni możesz odprowadzać np. bezpośrednio do ziemi lub ponownie wykorzystywać.
System biologicznej oczyszczalni umieszcza się w ziemi, a lokalizacja musi spełniać wiele wymogów technicznych – powinna być umieszczona w odpowiedniej odległości od granic budynków, działki i źródła wody pitnej (np. studni). Jest to jednak rozwiązanie, którym zdecydowanie warto się zainteresować.
Odzyskiwanie ciepła i filtrowanie powietrza
Urządzeniem, na które warto zwrócić uwagę, jest rekuperator. Służy ono do odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z budynku, a także umożliwia jego filtrowanie (system pracuje w obiegu zamkniętym). Rekuperator pozwala ponownie wykorzystać ogrzane wewnątrz budynku powietrze, co zdecydowanie zmniejsza zużycie energii, a tym samym obniża wysokość rachunków nawet do kilkudziesięciu procent. Poza tym dzięki filtrom, w które wyposażone jest urządzenie, możliwe jest pozbycie się z powietrza roztoczy, kurzu, alergenów czy smogu.
Panele fotowoltaiczne
Mówiąc o zrównoważonym domu, trudno nie wspomnieć o fotowoltaice. Panele słoneczne, zamontowane na dachu domu, w ciągu dnia produkują energię elektryczną w sposób przyjazny dla środowiska. Dzięki energii słonecznej możesz nie tylko obniżyć swoje rachunki za prąd, ale także zmniejszyć ślad węglowy. Energia odnawialna, produkowana we własnym domu, to już nie przyszłość – to rozwiązanie, które możesz mieć już dzisiaj, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na dom murowany, czy na nowoczesny, ekologiczny dom drewniany, zbudowany w technologii szkieletowej.