W Skandynawii większość domów jednorodzinnych to drewniane domy szkieletowe. Również w Niemczech i Austrii takie budownictwo cieszy się dużą popularnością i zaufaniem. Mimo to w polskim internecie nadal można znaleźć sporo krzywdzących opinii na temat domów szkieletowych. Osoby nastawione sceptycznie do tej technologii podają w wątpliwość przede wszystkim trwałość domów z drewna, sugerując, że nie mogą one równać się z domami murowanymi. Zupełnie niesłusznie. Domy drewniane mają trwałość podobną do domów zbudowanych w tradycyjnej technologii murowanej. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Certyfikowane materiały
Domy z drewna u zaufanych, doświadczonych producentów powstają wyłącznie z certyfikowanych materiałów, które spełniają surowe, europejskie normy. W Nardos mamy 25 lat doświadczenia w budowaniu domów szkieletowych, a wszystkie materiały, z których korzystamy, pochodzą od najlepszych dostawców. Wszystkim naszym budowlom przyznajemy gwarancję [Autor1] jakości, co już samo w sobie jest potwierdzeniem ich trwałości i solidności.
Komponenty do budowy domów z drewna – takie jak kompletne ściany czy panele stropowe i dachowe – powstają w dobrze wyposażonych halach, w których panują odpowiednie warunki (m.in. temperatura i wilgotność). Cała produkcja jest poddawana stałej, surowej kontroli jakości. Dzięki temu w Nardos maksymalizujemy trwałość naszych budowli.
Czy lekkie fundamenty i konstrukcja = mała trwałość?
Konstrukcja domu szkieletowego jest lekka i wywiera na grunt znacznie mniejsze obciążenie niż dom murowany. Właśnie dlatego fundamenty budynku z drewna są węższe i lżejsze niż murowanego, a co za tym idzie – pochłaniają mniej materiału i przez to mniej środków. Czy w takim razie drewniany budynek jest mało wytrzymały? Nie. Aby zwiększyć jego trwałość, stosuje się odpowiednie wzmocnienia, m.in. w ścianach czy stropach. Ich rozmieszczenie można zaplanować w odpowiedni sposób już na etapie projektowania domu. Dzięki temu ściany, do których będą przymocowana ciężkie, wiszące meble (np. w kuchni) zostaną w optymalny sposób wzmocnione.
Konstrukcja domów szkieletowych jest zawsze dokładnie przemyślana i zaprojektowana – dzięki temu dom jest z jednej strony lekki i wymaga mniejszych nakładów materiałów, z drugiej natomiast jest trwały i solidny.
Ile lat wytrzyma dom z drewna?
Prawidłowa budowa, najwyższej jakości certyfikowane materiały, nowoczesne technologie użyte do produkcji komponentów i przemyślany projekt sprawiają, że zakładana żywotność domów z drewna to minimum 50 lat (czyli mniej więcej tyle, co w przypadku domów murowanych). Jednak dzięki odpowiedniej konserwacji i eksploracji żywotność tę można znacznie wydłużyć (znów: tak samo jak domów drewnianych).
Domy szkieletowe a odporność na warunki atmosferyczne
Negatywne opinie na temat niskiej wytrzymałości i kiepskich parametrów technicznych domów z drewna mijają się z prawdą, a jeśli padają z ust przedstawicieli branży budowlanej, świadczą o ich braku umiejętności, doświadczenia i wiedzy. Budynki, które powstają z dobrze wysuszonego drewna, przy użyciu certyfikowanych materiałów, a do tego są zaizolowane we właściwy sposób, są odporne na skrajne temperatury, wilgoć czy silny wiatr. Aby osiągnąć ten cel, ściany izoluje się folią wiatroizolacyjną od zewnątrz, a od środka wykonuje się paroizolację.
Warto wiedzieć! Oprócz tego, że domy szkieletowe są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, mogą być też energooszczędne. Wszystko za sprawą m.in. odpowiedniego ocieplenia, a także montażu energooszczędnej stolarki okiennej i drzwiowej.
Pleśń, grzyby, szkodniki
Drewniane domy szkieletowe Nardos są dobrze izolowane, ale też w sposób przemyślany rozmieszczane są kominy wentylacyjne. W połączeniu z dobrymi oknami, oddychającymi materiałami termoizolacyjnymi, a także z właściwą wentylacją daje to odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią. Możemy też zamontować system wentylacji mechanicznej (także z odzyskiem ciepła), co jeszcze bardziej podniesie parametry techniczne całej konstrukcji.
Drewno używane do budowy domów szkieletowych oraz inne elementy konstrukcyjne są też zabezpieczane przed działaniem korników, prusaków i innych insektów, a także przed rozwojem pleśni i innych grzybów (m.in. dzięki odpowiedniemu suszeniu i obróbce).
Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę np. na budowle, które powstały 100 lat temu i wcześniej – część z nich nadal jest użytkowana, a nie były one przecież budowane z wykorzystaniem takich technologii, do jakich mamy dostęp dzisiaj. Jest to jeden z dowodów na to, że drewno to surowiec, który może przetrwać długie dekady.