Od kilku lat obserwujemy gwałtowny wzrost zainteresowania domami z drewna. Wielu naszych Klientów łączy tęsknota za naturą, zmęczenie szybkim tempem życia w dużych miastach, a także potrzeba życia w sposób jak najbardziej przyjazny dla środowiska. Niektórzy obawiają się jednak, że drewniany dom wiąże się z wieloma ograniczeniami technologicznymi. Niesłusznie! Współczesne rozwiązania, takie jak stosujemy w Nardos House, pozwalają na budowanie w pełni funkcjonalnych, komfortowych i ekologicznych domów z drewna. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do lektury!
Dom drewniany – natura i innowacyjna technologia
Marzysz o ucieczce od zgiełku, uporczywego smogu, tłumów? Chcesz komfortowo mieszkać w otoczeniu natury i ciszy? Nie daj się zwieść romantycznym wyobrażeniom – kupno starej chatki lub samodzielna budowa drewnianego domu na wsi nie zapewni Ci wygodnego i spokojnego życia. Może za to dostarczyć Ci wielu frustracji i nieoczekiwanych problemów.
Domy drewniane wznoszone według przestarzałych zasad budowlanych – lub zupełnie je ignorujące – nie gwarantują komfortu i bezpieczeństwa na poziomie zbliżonym do budynków murowanych. Ich wnętrza szybko się ochładzają, a w czasie upałów – błyskawicznie nagrzewają. Niezwykle trudno jest utrzymać w nich optymalne warunki termiczne, zabezpieczyć przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych czy chorobotwórczych grzybów i pleśni. Wszystkie te zagrożenia sprawiają, że mieszkanie blisko natury nie tylko nie wpływa na poprawę jakości życia, ale może nawet stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.
Aby życie w drewnianym domu było komfortowe i bezpieczne, konieczne jest zastosowanie odpowiednich materiałów i technik budowlanych – tak, jak robimy to w Nardos House. Warto postawić również na nowoczesną technologię i wyposażyć dom w rekuperator powietrza. Rozwiązanie to również jest dostępne w naszej ofercie.
System rekuperacji w domach z drewna – wprowadzenie
Tradycyjna wentylacja grawitacyjna, obecna w wielu domach i mieszkaniach, opiera się na tzw. ciągu, czyli zasysaniu powietrza przez kominy. Pomimo tego, że częściowo spełnia swoją funkcję, posiada ona wiele wad. Przede wszystkim, przyczynia się do strat ciepła i wychładzania wnętrza. Ponadto, w żaden sposób nie zabezpiecza domu przed działaniem wilgoci, która nie jest odprowadzana do kominów. Alternatywą dla tradycyjnych systemów wentylacji jest rekuperacja.
Rekuperacja to proces mechanicznej wentylacji powietrza z odzyskiem ciepła. Opiera się on na ruchu powietrza generowanym przez rekuperator. Urządzenie usuwa z wnętrz nadmiar wilgoci i dwutlenku węgla, jednocześnie odzyskując ciepło.
Dzięki systemowi rekuperacji brudne powietrze wymieniane jest na świeże, jednak bez nadmiernego ochładzania go. Zgromadzone we wnętrzach ciepło zostaje odzyskane w znaczącej części, co ogranicza straty energii.
Rekuperacja w domu z drewna
Do niedawna istniało przekonanie, że montaż rekuperacji w domu drewnianym nie jest możliwy, a rozwiązanie to dostępne jest jedynie dla właścicieli domów murowanych. Prawdopodobnie było ono związane z nieszczelnością starych domów z drewna. Całe szczęście, współcześnie możemy uznać te kwestie za historię. I śmiało patrzeć w przyszłość!
Osoby, które decydują się na budowę domu drewnianego szkieletowego, mogą oddychać czystym, zdrowym i świeżym powietrzem. Nie tylko dzięki naturze, która ich otacza, ale również dzięki innowacyjnej technologii, która dba o ich komfort.
Instalacja rekuperacji w domu z drewna wygląda niemal identycznie, jak w domach murowanych. Najlepiej jest przeprowadzić ją na etapie budowy – umożliwia to zamaskowanie kanałów wentylacyjnych, które przebiegają nad sufitem i pod podłogą.
Jakie korzyści wiążą się z montażem systemu rekuperacji w domu z drewna? Oto najważniejsze z nich:
Oszczędność energii – dzięki odzyskowi ciepła, które jest wywiewane z wnętrza budynku wraz z zanieczyszczeniami i przekazywanie go do systemu nawiewnego, dom dłużej utrzymuje optymalną temperaturę, co pozwala ograniczyć koszty ogrzewania.
Zdrowsze powietrze – dzięki systemowi filtrów rekuperator może usuwać z wnętrza domu szkodliwe związki, pyłki oraz alergeny, co jest szczególnie istotne, gdy wśród domowników znajdują się niemowlęta, alergicy i zwierzęta.
Bez grzybów i pleśni – skuteczne odprowadzanie nadmiaru wilgoci z powietrza zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni wewnątrz domu.
W szkieletowych domach drewnianych od Nardos House oferujemy montaż systemu rekuperacyjnego VLR 70, uznawanego za jedno z najlepszych rozwiązań na rynku. Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami.
Drewno to jeden z najdoskonalszych materiałów budowlanych, jakie oferuje nam natura. Dlaczego? Poznaj najważniejsze argumenty, które przemawiają na korzyść domów szkieletowych wykonanych z drewna. Domy drewniane – rozsądna inwestycja Jak powinna przebiegać budowa Twojego domu? Prawdopodobnie zależy Ci…
W trakcie budowy domu często okazuje się, że wydatki szybko zaczynają przekraczać zaplanowany budżet. Rozpoczyna się szukanie oszczędności. Co prawda rzadko opłaca się oszczędzanie na absolutnie wszystkim i kupowanie najtańszych materiałów, ale są sposoby, które mogą obniżyć koszty…
Szukasz miejsca, do którego będziesz mógł uciec przed zgiełkiem miasta? Potrzebujesz przestrzeni rekreacyjnej, w której będziesz mógł wypocząć, cieszyć się bliskością przyrody, towarzystwem rodziny i przyjaciół? Domek letniskowy to rozwiązanie stworzone właśnie dla Ciebie! Zanim rozpoczniesz przygotowania do…