Jaki jest Twój wymarzony dom? Większość naszych klientów odpowiada na to pytanie w podobny sposób. Przytulny, estetyczny, funkcjonalny, ekologiczny, nowoczesny. Pokaźny metraż nie jest już czymś, do czego dąży się za wszelką cenę. Na znaczeniu coraz bardziej zyskują niewielkie domy parterowe poniżej 100m2, które zapewniają mieszkańcom komfortową przestrzeń, a jednocześnie wiążą się z mniejszymi wydatkami – zarówno na etapie budowy, jak i w zakresie eksploatacji – niż w przypadku klasycznych piętrowych budynków jednorodzinnych.
Na jakiej działce można postawić dom do 100m2?
Wybór odpowiedniej działki jest pierwszym krokiem w kierunku własnego domu. Może się wydawać, że niewielki budynek – poniżej 100m2 – nie wymaga dużego terenu. Warto jednak zachować czujność, aby uniknąć niespodziewanych problemów.
Przede wszystkim, należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i ewentualnymi ograniczeniami, które wiążą się z wybranym terenem. Mogą one dotyczyć dopuszczalnej wysokości zabudowy, kształtu budynku czy dopuszczalnych odległości od sąsiednich działek.
Działka, na której zostanie postawiony dom, powinna spełniać nie tylko wymogi formalne, ale również zapewniać maksymalny komfort domownikom. Warto zadbać o to, by w otoczeniu budowli znalazła się przestrzeń do odpoczynku na świeżym powietrzu (ogród, taras, altana, basen) oraz niezbędne elementy architektury, takie jak garaż czy budynki gospodarcze.
Istotną kwestią pozostaje również odpowiednie usytuowanie działki względem stron świata, zapewniające dostęp do słońca przez większą część dnia. Wysokie nasłonecznienie w naturalny sposób doświetla i ogrzewa wnętrze domu, co wpływa na obniżenie kosztów eksploatacyjnych.
Optymalny metraż dla domu – czy 100m2 to nie za mało?
Pomimo tego, że wielu naszych klientów jest zdecydowanych na drewniany dom poniżej 100m2, spotykamy również osoby, które obawiają się, czy taki metraż będzie wystarczający. Jakie kwestie warto rozważyć w takim wypadku?
Przede wszystkim, warto pamiętać, że nie ma uniwersalnego metrażu, który będzie odpowiedni dla wszystkich – zwłaszcza, kiedy mówimy o rodzinach z dziećmi, mieszkających z osobami starszymi i innych o szczególnych potrzebach. Każdy z naszych klientów ma swoją własną, niepowtarzalną historię. Indywidualne potrzeby i szczególne oczekiwania co do swojego przyszłego domu.
Bez wątpienia warto zastanowić się nad tym, ile pomieszczeń i jak wiele przestrzeni będzie niezbędne do tego, by czuć się komfortowo. W jaki sposób domownicy spędzają czas w domu? Czy znajdują się wśród nich osoby, które pracują lub uczą się zdalnie i w związku z tym potrzebują wydzielonego miejsca? Czy w domu będą mieszkać zwierzęta (np. duże psy, koty wymagające kilku kuwet) Czy w rodzinie są osoby o szczególnych potrzebach, które wiążą się z koniecznością adaptacji przestrzeni (np. montażu specjalistycznych rozwiązań ułatwiających utrzymanie higieny lub umożliwiających terapię) – niemowlęta, osoby niepełnosprawne lub starsze o ograniczonych możliwościach motorycznych? Czy dzieci mogą mieszkać we wspólnym pokoju czy potrzebują odrębnych przestrzeni?
Najczęściej przyjmuje się, że dom do 100m2 sprawdzi się najlepiej w przypadku:
singlów lub par,
rodzin z jednym lub dwojgiem dzieci,
rodziców samodzielnie wychowujących jedno lub dwójkę dzieci.
Oczywiście możliwe są również inne konfiguracje, np. rodzice, dziecko i babcia, jednak najczęściej w tego typu domu mieszkają nie więcej niż cztery (w szczególnych przypadkach pięć) osoby.
Funkcjonalny dom parterowy do 100m2
Architekci wnętrz powtarzają, że 100m2 nigdy nie jest równe 100m2. Oznacza to, że na ostateczną przestronność i funkcjonalność domu wpływa nie tyle jego metraż, co przemyślane urządzenie go.
Kluczowe znaczenie ma tutaj rozkład pomieszczeń i wybór wielofunkcyjnych rozwiązań. Zalicza się do nich m.in. połączenie salonu z kuchnią i jadalnią, rezygnacja z wydzielonego przedpokoju (w takim wypadku drzwi zewnętrzne prowadzą do części dziennej z wydzielonym miejscem do przechowywania kurtek i butów), połączenie łazienki z toaletą.
Także szafy wnękowe i maksymalnie zabudowane przestrzenie do przechowywania (np. kuchenna zabudowa pod sufit) mogą znacznie zwiększyć funkcjonalność pomieszczeń i sprawić, że dom będzie zdecydowanie bardziej przestronny.
Sprawdź, jak wygląda dom szkieletowy o powierzchni 80m2, który wybudowaliśmy w ciągu zaledwie kilku tygodni. Zapoznaj się również z innymi realizacjami Nardos – wystarczy, że przejdziesz do zakładki Realizacje.
Dzięki licznym zaletom, takim jak krótki czas budowy, domy o konstrukcji szkieletowej cieszą się coraz większą popularnością. Jednak, by jak najdłużej korzystać z ich walorów, konieczne jest ich odpowiednie ocieplenie. Dzięki niemu można bowiem uzyskać nie tylko odpowiednią…
Drewniane domy szkieletowe nadal nie są w Polsce najbardziej popularnym rozwiązaniem, jednak zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej tej technologii. Domy z drewna są trwałe, szczelne i eleganckie, a do tego mogą być energooszczędne lub nawet pasywne, a ich…
Od prostych konstrukcji po energooszczędne, całoroczne domy z drewna – historia domów szkieletowych Całoroczne, szkieletowe domy z drewna uważane są przez wielu inwestorów w Polsce za nowość. Technologia szkieletowa w naszym kraju nie kojarzy się z tradycyjnym budownictwem,…