Ergonomiczny dom to taki, w którym mieszkańcom żyje się komfortowo i wygodnie. Taki, w którym półki i wieszaki znajdują się na odpowiedniej wysokości; w którym przedpokój ma tyle miejsca, by można było swobodnie się ubrać, a drzwiczki komody można otworzyć bez konieczności przestawiania innych przedmiotów. Zanim zaczniesz urządzać wnętrza, zobacz, na co zwrócić uwagę.
Wielkość mebli po rozłożeniu
Podczas urządzania wnętrz w swoim domu, pamiętaj, by brać pod uwagę wymiary mebli nie tylko złożonych, ale też po rozłożeniu. Weź pod uwagę szerokość drzwi w komodach czy szafkach, długość szuflad po ich wysunięciu, wielkość stołu czy kanapy po rozłożeniu, szerokość drzwi po otwarciu itd. To bardzo ważny aspekt projektowania wnętrz. Dlaczego?
Wyobraź sobie, że nie możesz wysunąć szuflady do końca, bo blokuje Cię łóżko. Że nie możesz otworzyć drzwi szafy, bo przeszkadza Ci stojąca obok komoda, albo że nie możesz rozłożyć kanapy bez konieczności przesuwania fotela. Pomyśl tym, że musisz zamykać drzwi do łazienki, żeby wyjąć coś z szafki, albo że nie masz pełnego dostępu do pralki czy lodówki, bo gdy otwierasz drzwi na oścież, obijasz i rysujesz ścianę.
Zawsze bierz pod uwagę promień otwierania drzwiczek czy zasięg szuflad. Uczyń z tego jeden z ważniejszych elementów podczas aranżacji wnętrz.
Ergonomia w przedpokoju
Przedpokój czy korytarz to bardzo ważne miejsce w każdym domu – pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzą domownicy i goście. Na co zwrócić uwagę? Sprawdź poniżej.
- Wysokość wieszaków na ubrania dopasuj do długości najdłuższego płaszcza. Zwłaszcza jeśli pod wieszakiem chcesz ustawić np. półkę na buty. Na krótką odzież wystarcza zwykle 140-160 cm.
- Półka na czapki i kapelusze powinna znaleźć się na wysokości około 180 cm.
- Żeby półka na kapelusze zmieściła także czapki czy kaski rowerowe, przeznacz na każdą sztukę tej odzieży około 30-35 cm szerokości.
- Wieszaki na ubrania mają około 40-45 cm szerokości. Razem z ubraniami zajmują więcej miejsca. Z kolei po odwieszeniu pustego wieszaka na drążek, ten zazwyczaj się huśta. Ustalając miejsce położenia drążka, zostaw tyle miejsca, by wieszaki nie obijały ściany.
- Niski drążek na ubrania powinien znajdować się na wysokości około 95-100 cm od podłogi.
- Planując aranżację szafy w przedpokoju, weź pod uwagę, że każda szafa ma zwykle 60 cm głębokości (mniej więcej tyle mają wiszące na wieszakach ubrania), a te z przesuwnymi drzwiami 68 cm. Samo ubranie na wieszaku zajmuje około 55 cm, a konieczne jest zostawienie kilku cm wolnej przestrzeni. Dostępne są też węższe szafy, ale nie wiesza się w nich ubrań obok siebie, tylko jedno za drugim.
- Zadbaj o to, by w korytarzu nie znalazło się zbyt dużo mebli. Jeśli zagracisz przestrzeń, możesz mieć kłopot z wygodnym wkładaniem ubrań, zakładaniem butów czy po prostu przemieszczaniem się po przedpokoju. Zwykle około 90 cm średnicy powinna mieć przestrzeń, w której dorosły człowiek może wygodnie się ubrać.
Ergonomia w salonie
Aranżując przestrzeń w pokoju dziennym, weź pod uwagę przede wszystkim to, by między meblami zachować wystarczająco dużo miejsca na swobodne poruszanie się po pokoju.
- Przejścia między meblami powinny mieć co najmniej 50-60 cm. Wyjątkiem jest odległość między krawędzią kanapy a stolikiem kawowym – optymalna odległość to 30-40 cm.
- Maksymalna szerokość stolika kawowego to 2/3 całkowitej szerokości sofy, a jego optymalna wysokość to 40 cm.
- Przy narożniku dobrze prezentują się owalne i okrągłe stoliki kawowe, a przy bardzo dużych sofach – dwa mniejsze stoliki zamiast jednego dużego.
- Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią, staraj się nie rozstawiać mebli, takich jak kanapa, fotele, pufy i stolik kawowy zbyt daleko ani zbyt blisko siebie. Rozmówcy nie powinni czuć się przytłoczeni zbyt bliskim kontaktem z pozostałymi, ale powinni móc swobodnie się ze sobą komunikować. Optymalny rozstaw mebli powinien zmieścić się w promieniu 250-300 cm.
- Regały na książki powinny mieć minimum 30 cm głębokości, żeby zmieścić standardowe książki, a 40 cm, jeśli chcesz zmieścić większe egzemplarze.
- Nie stawiaj mebli za blisko drzwi balkonowych i drzwi wejściowych do pokoju – zostaw swobodne przejście.
- Żyrandol powinien wisieć minimum 200 cm nad podłogą, żeby można było swobodnie pod nim przejść.
Warto sprawdzić! Jeśli chcesz zobaczyć przykładową aranżację ergonomicznego domu, zobacz nasz dom pokazowy.
W kolejnej części skupimy się na aranżacji kuchni, jadalni, łazienki, sypialni.