Domy szkieletowe zapewniają wysoki komfort cieplny i odpowiednią izolacyjność termiczną, a do tego mogą spełniać standardy energooszczędności. Jesienią i zimą ochronią więc wnętrza przed chłodem, a domowy budżet przed zbyt dużym wydatkami na ogrzewanie. Popularne rozwiązania wykorzystywane do ogrzewania drewnianych domów szkieletowych to m.in. ogrzewanie podłogowe, elektryczne, gazowe, a także folie grzewcze i ekologiczne pompy ciepła. Przyjrzyjmy się bliżej ich specyfice.
Czy tradycyjne ogrzewanie sprawdzi się w domach szkieletowych?
Domy szkieletowe mają lekką konstrukcję, a ich wnętrza nagrzewają się szybko. Ściany podnoszą swoją temperaturę w podobnym czasie, co ściany domów murowanych. Zapewniają taki sam komfort cieplny, co domy budowane w tradycyjnej technologii, m.in. za sprawą nowoczesnych technologii i materiałów, które gwarantują odpowiednią izolację termiczną. Jeszcze jakiś czas temu można było spotkać się z głosami, że domy szkieletowe mają niską akumulacyjność przegród (czyli że nie trzymają długo ciepła, a po wyłączeniu ogrzewania, temperatura we wnętrzach szybko spada), dlatego tradycyjne sposoby ogrzewania nie sprawdzą się tak dobrze jak w domach murowanych. Czy to prawda?
Nowoczesne domy szkieletowe szybko się nagrzewają, a do tego mogą być ogrzewane za pomocą wszystkich najpopularniejszych instalacji i systemów grzewczych. Przyjrzyjmy się ich specyfice.
Ogrzewanie podłogowe na parterze i poddaszu
Ogrzewanie podłogowe bywa odradzane, jako główne źródło ciepła w domach szkieletowych. Jako argument podaje się m.in. wspomnianą już niską akumulacyjność materiałów wykorzystywanych do budowy, a także bezwładność cieplną ogrzewania podłogowego, które może nie być w stanie efektywnie i precyzyjnie ogrzać domu. Praktyka pokazuje jednak coś innego.
Jeśli konstrukcja domu szkieletowego jest zbudowana w odpowiedni sposób, przez sprawdzonych, wyspecjalizowanych wykonawców, może zagwarantować odpowiedni komfort cieplny przy jednoczesnym niskim zużyciu energii. Montaż ogrzewania podłogowego – wodnego lub elektrycznego – jest jak najbardziej możliwy.
Wskazówka! Żeby ogrzewanie podłogowe było efektywne, należy zastosować oddzielne układy sterowania obiegiem grzewczym.
Co daje ogrzewanie podłogowe?
- Równomierne ogrzanie domu.
- Kontrolowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach przy pomocy sterowników.
- Oszczędność miejsca i większe możliwości aranżacyjne (brak widocznych grzejników).
Co więcej, ogrzewanie podłogowe może spełniać swoje funkcje nie tylko na parterze, ale też na poddaszu. Jeśli planujesz postawić piętrowy dom szkieletowy, możesz zdecydować się na takie rozwiązanie. Będzie to wymagało wykonania betonowej wylewki i dodatkowego ocieplenia w postaci wełny mineralnej pokrytej folią aluminiową. Takie rozwiązanie dodatkowo wycieszy wnętrza.
Wskazówka! Ponieważ betonowa wylewka to dodatkowe obciążenie dla stropu, najlepiej zaplanować takie działania przed rozpoczęciem budowy.
Pompa ciepła w domu szkieletowym
Pompa ciepła jest alternatywą m.in. dla kotła grzewczego. Wyróżnia ją m.in. możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii do ogrzewania zarówno domu, jak i wody, a także bardzo niski pobór energii elektrycznej. Tylko 25% energii potrzebnej do działania pompy to energia elektryczna. Pozostałą część stanowi odnawialna energia cieplna, czerpana przez urządzenie z gruntu, wody czy powietrza.
Pompę ciepła można wykorzystać też do klimatyzacji w sezonie letnim, a także w połączeniu zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i z grzejnikami. Jest właściwie bezobsługowa. Nie emituje szkodliwych substancji i nie przyczynia się do zwiększenia śladu węglowego.
Co przemawia na niekorzyść pomp ciepła? Duży wydatek początkowy. Pompa ciepła może kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto jednak rozejrzeć się za dofinansowaniem montażu takiego systemu grzewczego, które może pokryć sporą część kosztów zakupu i montażu pompy.
Może Cię zainteresować: Panele słoneczne, pompy ciepła i systemy odzyskiwania deszczówki, czyli jak oszczędzać pieniądze w domu szkieletowym?
Grzejniki elektryczne
Ogrzewanie na prąd w domu szkieletowym ma swoje zalety i wady. Główne zalety to:
- Oszczędność na początku inwestycji – takie ogrzewanie wymaga „jedynie” montażu w każdym pomieszczeniu grzejników elektrycznych. Nie trzeba kupować pieca czy pompy, ani montować dodatkowych instalacji.
- Wygoda – żeby zamontować grzejniki elektryczne, nie są potrzebne żadne pozwolenia. Samo użytkowanie grzejników jest proste i łatwo możesz kontrolować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach.
Jakie są wady ogrzewania elektrycznego? Za te uznaje się przede wszystkim koszty eksploatacji. Rosnące ceny prądu sprawiają, że znaczna część inwestorów rezygnuje z ogrzewania na prąd i wybiera inne metody. Sposobem na obniżenie kosztów jest montaż paneli fotowoltaicznych czy systemu rekuperacji. Warto też podkreślić, że domy szkieletowe nagrzewają się szybko, a w połączeniu z dobrym ociepleniem może to obniżyć koszty eksploatacji ogrzewania.
Warto wiedzieć! Co to jest rekuperacja? To rodzajwentylacji mechanicznej, który służy do wymiany zużytego („zanieczyszczonego”) powietrza z Twoim domu na czyste i świeże. Jednocześnie za sprawą rekuperatora umożliwia odzyskiwanie ciepła z już nagrzanego powietrza.
Folie grzewcze w szkieletowym domu drewnianym
Folia grzewcza to cienki i elastyczny element grzewczy, który stosuje się przede wszystkim do ogrzewania płaszczyznowego – można ją układać zarówno pod płytkami ceramicznymi, jak i panelami podłogowymi (także drewnianymi). Folie są wykonane z węgla i masy aluminiowej. Są lekkie, trwałe i zapewniają dobrą izolacyjność. Podłącza się je do sieci elektrycznej, a zatem pojawia się tu potencjalny problem wysokich rachunków za prąd. Jak wspomnieliśmy wyżej, są jednak sposoby na obniżenie kosztów eksploatacyjnych ogrzewania. Folie grzewcze pozwalają też zwiększyć oszczędności w porównaniu do grzejników elektrycznych.
Wskazówka! Jeśli chcesz zdecydować się na ogrzewanie przy pomocy folii grzewczych, należy podjąć tę decyzję przed rozpoczęciem budowy domu, ponieważ konstrukcja budynku musi zostać odpowiednio przystosowana. Folii nie należy bowiem montować w miejscach, w których staną szafy czy urządzenia AGD. Nakłada to więc pewne ograniczenia podczas aranżacji wnętrz.
Ogrzewanie gazowe
Ogrzewanie gazowe nie jest pozbawione wad. Jako jeden z największych minusów podaje się wysokie koszty eksploatacyjne, choć te można zredukować (m.in. stosując odpowiednie ocieplenie i wdrażając dobry, efektywny projekt domu). Tym, z czym jednak trudno dyskutować, jest duży wydatek na początku inwestycji. Należy bowiem zapłacić zarówno za piec czy wykonanie kotłowni, jak i za przyłączenie do sieci gazowej.
Zaletą ogrzewania gazowego jest m.in. to, że można je wykorzystać do podgrzewania ciepłej wody, jest bezobsługowe i świetnie sprawdza się w połączeniu z podłogówką.
Jak widzisz, możliwości masz dużo – od ekologicznych (choć kosztownych na początku) pomp ciepła, po tanie w montażu, ale droższe w eksploatacji grzejniki elektryczne. To, którą metodę wybierzesz, zależy m.in. od Twoich potrzeb, możliwości budżetowych czy wielkości domu. Jeśli dopiero zastanawiasz się nad budową domu szkieletowego i nie masz jeszcze wykonawcy, zapraszamy do kontaktu. Chętnie pomożemy Ci wybrać najlepsze dla Ciebie rozwiązania.