Spalanie niskiej jakości paliw, ogrzewanie mieszkań i domów węglem czy duży ruch uliczny mają ogromny wpływ na rosnące zanieczyszczenie powietrza. Odczuwa to każdy z nas (m.in. dzieci, seniorzy, alergicy i osoby ze schorzeniami układu oddechowego) zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym, choć nie każdy jest tego świadomy. Czy da się poprawić jakość powietrza przynajmniej w domu? Jak najbardziej! Możemy np. postawić na rośliny oczyszczające powietrze czy zakup oczyszczaczy powietrza, ale nie tylko. Sprawdź, co zrobić, by oddychało się lepiej we własnych czterech ścianach.
Dlaczego dbać o powietrze w domu?
Nie ulega wątpliwości, że jakość powietrza w Polsce się pogarsza, a smog nie ustępuje niemal przez cały rok. Zimą smog powstaje przede wszystkim w wyniku spalania niskiej jakości węgla. Z kolei w słoneczne dni, przy dużym ruchu ulicznym powstaje tzw. biały smog (inne nazwy: smog fotochemiczny, smog Los Angeles lub jasny). Jakoś powietrza – zarówno na zewnątrz, jak i w domu – wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że to smog może być przyczyną m.in. obniżonego samopoczucia czy gorszej koncentracji, a także obniżonej odporności.
O ile nie jesteśmy w stanie w pojedynkę i szybko zmniejszyć smogu na zewnątrz (choć nasze codzienne wybory zdecydowanie mają duży wpływ na stan zanieczyszczenia powietrza!), to istnieje kilka sposobów na to, by poprawić jakość powietrza w domu czy mieszkaniu. Zdecydowanie warto o to zadbać – zarówno dla zdrowia, jak i komfortu oraz jakości życia – zwłaszcza zimą, gdy poziom zanieczyszczeń wzrasta, a my większość czasu spędzamy we własnych czterech ścianach.
Warto wiedzieć! Czyste powietrze w domu to także brak wilgoci i przyjemniejszy zapach.
Postaw w domu rośliny oczyszczające powietrze
Rośliny doniczkowe mogą poprawić mikroklimat we wnętrzach. Niektóre gatunki radzą sobie lepiej niż pozostałe z usuwaniem z powietrza kurzu, zanieczyszczeń, alergenów, szkodliwych substancji takich jak benzen czy aceton, a także innych potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów. Są nimi m.in.:
- bluszcze,
- chryzantema wielokwiatowa,
- dracena, np. odwrócona,
- fikus,
- filodendron,
- figowce,
- gerbera Jamesona,
- palma,
- paproć,
- skrzydłokwiat,
- zielistka Sternberga.
Wskazówka! Na każde 10 m2 pomieszczenia powinna przypadać minimum jedna roślina.
Wietrz wnętrza, ale…
Żeby cieszyć się świeżym powietrzem w domu, należy regularnie wietrzyć wnętrza – nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest mróz. Dzięki temu wypuścisz z domu nie tylko nieprzyjemne zapachy, ale też zanieczyszczenia. Wentylacja jest konieczna szczególnie w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach, np. w kuchni. Regularne wietrzenie pozwoli Ci uniknąć pojawienia się wilgoci na ścianach.
Jak wietrzyć pomieszczenia, kiedy na zewnętrz jest zimno? Krótko i intensywnie. Dzięki temu nastąpi szybka wymiana powietrza na „nowe”. Pamiętaj, by podczas wietrzenie zakręcić grzejniki.
Ważne! Wietrzenie wnętrz jest konieczne, jednak nie wtedy, gdy jakość powietrza na zewnątrz spada. Gdy stężenie zanieczyszczeń za oknem przekracza bezpieczne normy, lepiej nie otwierać okien. Na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (powietrze.gios.gov.pl) możesz sprawdzić aktualny indeks jakości powietrza w poszczególnych regionach kraju.
Rozważ zakup domowego oczyszczacza powietrza
Oprócz naturalnych filtrów w postaci zielonych roślin doniczkowych warto rozważyć zakup przenośnego oczyszczacza powietrza. Takie urządzenia, w zależności od ich wielkości i mocy, mogą skutecznie poprawić jakość powietrza w mniejszych i większych wnętrzach. Oczyszczacz powietrza w domu docenią m.in. alergicy, astmatycy i wszyscy, którzy chcą oddychać świeższym powietrzem.
Kontroluj poziom wilgotności powietrza w domu
Wilgotność powietrza we wnętrzach powinna utrzymywać się na poziomie od 40 do 60%. Przekroczenie tych norm może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Aby kontrolować wilgotność powietrza we wnętrzach, możesz zaopatrzyć się w wilgotnościomierz.
Jakie są konsekwencje ZA SUCHEGO powietrza w domu?
- wysuszanie się błoń śluzowych i skóry,
- pękanie i świąd skóry, sprzyjające powstawaniu infekcji,
- suchość w gardle, trudności z oddychaniem, kaszel,
- wdychanie większej ilości zanieczyszczeń znajdujących się w kurzu,
- podrażnienia oczu,
- pogorszenie komfortu sennego,
- bóle głowy,
- uczucie zmęczenia i senności, pogorszenie samopoczucia.
Wskazówka! Oprócz oczyszczacza powietrza warto pomyśleć o zakupie nawilżacza. Niektóre urządzenia łączą obie te funkcje w jednym.
Jakie są konsekwencje ZBYT WILGOTNEGO powietrza w domu?
- powstawanie pleśni i grzybów (te z kolei wytwarzają mykotoksyny, które mają bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie),
- zawroty głowy,
- problemy z oddychaniem,
- infekcje skóry i błon śluzowych,
- złe samopoczucia.
Wskazówka! Żeby uniknąć zbyt dużej wilgotności powierza, zadbaj o dobrą wentylację.
Duże znaczenie na jakość powietrza we wnętrzach mają też materiały użyte do budowy czy wystroju domu. Jednym z surowców, które pozytywnie wpływają na mikroklimat we wnętrzach, jest drewno. Surowiec ten ma zdolność do samoregulacji wilgotności. Ponadto domy z drewna zimą nagrzewają się szybciej, a latem panuje w nich przyjemny chłód, a to zdecydowanie zwiększa komfort domowników.