Ogrody zimowe cieszyły się ogromną popularnością już w XVIII i XIX wieku, chociaż wtedy zarezerwowane były dla przedstawicieli najbogatszych warstw społecznych. Wznoszono je przy pałacach i dworkach szlacheckich. Współcześnie są zdecydowanie bardziej dostępne – zarówno pod względem finansowym, jak i estetycznym czy architektonicznym. Czym dokładnie jest ogród zimowy? W jaki sposób można go zbudować i urządzić? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Ogród zimowy – co to jest? Ogród zimowy a oranżeria
Ogród zimowy to element architektury, który stanowi przybudówkę domu. Może być to również obiekt wolnostojący, wybudowany w dowolnie wybranym miejscu na terenie działki. Jego charakterystycznym elementem są przeszklenia, zwykle obejmujące wszystkie ściany oraz dach – z tego powodu w uproszczeniu można opisać ogród zimowy jako rodzaj szklarni.
Porównanie to jest uzasadnione nie tylko z technicznego, ale również praktycznego punktu widzenia. Ogrody zimowe pierwotnie wykorzystywane były przede wszystkim jako miejsce uprawy egzotycznych roślin. Duża dawka słońca i ochrona przed mrozem stwarzały optymalne warunki m.in. dla cytrusów – właśnie dlatego często określano je jako oranżerie lub pomarańczarnie. Jak łatwo się domyślić, przed wiekami takie uprawy uznawane były za ogromny luksus, dlatego występowały jedynie na dworkach arystokracji.
Współcześnie ogrody zimowe wznoszone są przede wszystkim w celach rekreacyjnych, jako przedłużenie salonu, miejsce odpoczynku i zabawy. Oczywiście wciąż są one miejscem, w którym mogą zimować rośliny nietolerujące mrozu, a także kwitnąć okazy o tropikalnych korzeniach.
Przeznaczenie ogrodu zimowego warto określić już na etapie projektowania. Należy zastanowić się, jaką funkcję ma pełnić ta przestrzeń – czy będzie to przedłużenie salonu i jadalni, miejsce do wypoczynku w minimalistycznej aranżacji czy może wiecznie zielona przestrzeń, w której zadomowią się rośliny?
Ogród zimowy – sezonowy czy całoroczny?
Chociaż z założenia ogród zimowy powinien służyć przez cały rok, czasem można spotkać się z rozróżnieniem obiektów sezonowych i całorocznych. Jak należy je rozumieć?
Z całorocznego ogrodu zimowego można korzystać o każdej porze roku. Bez względu na temperaturę i pozostałe warunki atmosferyczne wnętrze powinno zapewniać komfort domownikom i roślinom, które się w nim znajdują. W tego typu konstrukcjach wykorzystuje się materiały o wysokim stopniu termoizolacyjności. Często montuje się w nich również ogrzewanie lub klimatyzację.
W Nardos wykonujemy ogrody zimowe o ścianach pionowych z szybami zespolonymi o współczynniku przenikania ciepła 1,1 W/m2K lub z pakietami 3-szybowymi o współczynniku przenikania ciepła 0,6 W/m2K. Taki wybór zapewnia pełen komfort termiczny – zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu, ogranicza szkodliwe promieniowanie UV, a przy tym zapobiega utracie ciepła z wewnątrz – oraz bezpieczeństwo. Nasze przeszklenia charakteryzują się właściwościami antywłamaniowymi (również kuloodpornymi) i dźwiękochłonnymi.
Pod pojęciem sezonowego ogrodu zimowego zwykle kryją się konstrukcje niższej jakości, np. z elementami wykonanymi z tworzyw sztucznych. W związku z tym, że nie zapewniają one wystarczającej termoizolacyjności, korzystanie z nich możliwe jest jedynie do czasu nastania pierwszych mrozów – zwykle od wiosny do jesieni.
Gdzie można zbudować ogród zimowy? Pozwolenie na budowę
Ogród zimowy najczęściej stanowi dobudówkę do domu jednorodzinnego. Aby najlepiej spełniał swoją funkcję, wznosi się go od strony południowej (najbardziej nasłonecznionej przez większą część dnia) lub wschodniej (nasłonecznionej tylko w pierwszej połowie dnia, co zapobiega przegrzewaniu wnętrza).
Wybór miejsca, w którym wybudowany zostanie ogród zimowy, zwykle podyktowany jest jednak lokalizacją salonu (o ile ogród zimowy ma być jego przedłużeniem) lub dostępną przestrzenią działki.
Co z formalnościami? Jeżeli powierzchnia ogrodu zimowego nie przekroczy 35 m2, pozwolenie na budowę najprawdopodobniej nie będzie wymagane. Wystarczy zawiadomienie o budowie. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz tutaj.
Jak urządzić ogród zimowy?
Ogród zimowy, stanowiący przestrzeń łączącą wnętrze domu z ogrodem, stwarza ogromne możliwości aranżacyjne i może pełnić wiele funkcji. Oto kilka inspiracji:
- Salon w ogrodzie zimowym – wygodna kanapa, miękkie poduszki, fotele, stolik kawowy, dywan, gramofon, a może nawet… kominek? Ogród zimowy może zostać z łatwością zaaranżowany jako salon – miejsce odpoczynku i spotkań z najbliższymi.
- Jadalnia w ogrodzie zimowym – ogród zimowy jest doskonałym miejscem do spożywania rodzinnych posiłków, a także do organizowania imprez i spotkań z przyjaciółmi czy rodziną.
- Strefa SPA w ogrodzie zimowym – ciepła kąpiel z widokiem na ośnieżone drzewa? W ogrodzie zimowym może znaleźć się jacuzzi lub ogrzewany basen. To doskonały sposób na to, by stworzyć prywatną strefę relaksu.
- Ogród za szybą – w ogrodzie zimowym można z powodzeniem uprawiać ciepłolubne rośliny, zarówno przez cały rok, jak i w okresie zimowym (w przypadku roślin, które latem wystawiane są na zewnątrz). Planując egzotyczną uprawę, warto zadbać o żaluzje, klimatyzację lub wentylację pomieszczenia.
Marzysz o własnym ogrodzie zimowym? Z przyjemnością przekujemy Twoje marzenia w rzeczywistość! Wykonaj pierwszy krok i skontaktuj się z nami.